Післяпологовий “бейбі блюз” – це певна нестабільність мами після пологів: часто коливається настрій, плаксивість, дратівливість, занепокоєння. І тут важливо знати, що по-перше це ще не післяпологова депресія і саме “бейбі блюз” – це абсолютно нормальний стан і викликаний він гормональними перебудовами, які відбуваються в тілі матері після народження дитини, який отримують біля 85% жінок.
Симптоми досягають свого максимуму на четвертий або п‘ятий день після пологів і можуть тривати кілька днів, але, як правило, спонтанно стихають протягом перших 2 післяпологових тижнів. Цей стан абсолютно не заважає молодій мамі піклуватися про новонароджене маля та не потребує якогось спеціального лікування.
Іноді цей стан не завершується швидко та заглиблюється переходячи в післяпологову депресію, ось тут вже матері буде потрібна допомога лікарів та психологів, бо депресія вже перешкоджатиме доглядати за собою чи своєю дитиною.
То до чого ж тут кесарів розтин? Не дивлячись на велику кількість переваг, кесарів розтин може не тільки провокувати прояви бейбі блюзу, а і поглиблювати його. А вся справа тут в окситоцині.
В досліджуваних групах, під час гри з дітьми, в матерів, які не мають з ними глибокого контакту, не виявляли зростання рівня саме окситоцину. Тому зараз його називають “гормон прихильності“. Ще про нього треба знати, що він гальмує вісь стресу. Наприклад якщо мами заспокоюють дітей перед якимось важливим виступом, то цим вони стимулюють в дітей саме вироблення окситоцину. Якщо коротко – ДУЖЕ корисний гормон.
Так от: цей гормон відіграє важливу роль саме у соціальній взаємодії загалом. На останній стадії вагітності мозкові клітини мама й ще ненародженої дитини починають його активно виробляти та випускати в кров. Окситоцин впливає як на материнський мозок, так і на дитячий, і будує такий собі зв’язок-місточок між ними. В процесі природних пологів відбувається додатковий сильний викид окситоцину, що природньо покликаний стимулювати стосунки матері-дитини. Так ось, при кесаревому розтині, такого викиду НЕ відбувається, що в свою чергу не тільки погіршує показники грудного вигодовування в першу годину після пологів, але і пригальмовує розвиток материнської поведінки.
От такі справи – після кесаревого розтину мамам часто псигологічно складніше вибудовувати комунікацію з дитиною і симптоми бейбі блюзу проявляються гостріше, як то не так сильно реагувати на плач дитини чи намагатися дистанціюватися від неї. І це ще один аргумент на користь природних пологів. Якщо така можливість у вас є, не нехтуйте нею.