А чи не зарано це для дитячої нервової системи?

Останнім часом набирають популярності ідеї вільного виховання, але чи справді повна відсутність обмежень корисна для розвитку дитини?

Ви ж пригнічуєте розвиток правої півкулі мозку навчаючи її читати так рано! (Чи ні?)

Останнім часом набувають популярності теорії вільного виховання, коли дитині дозволяють розвиватися так, як вона того бажає і не напрягати дитину якимись задачами. Такі теорії досить небезпечні для дітей. Чому? Для того, щоб зрозуміти це, давайте розберемося, як формується мозок людини.

Наш мозок побудований “знизу вгору” – саме так він розвивається в плода. В новонародженої дитини функціонує найстаріша його частина – тваринний або рептильний мозок і він відповідає за все, що може робити малюк – їжа, сон, пробудження, плач, дихання. Саме він реєструє чи дитині холодно чи жарко, чи відчуває вона біль, чи мокрі в неї пелюшки, і те, що малюки роблять у підгузки. Все це базові налаштування, які “вмикаються” ще до народження дитини. Риторичне питання – чи взагалі може рептильний мозок “бажати” щось в плані виховання?

Їдемо трохи далі: над рептильним мозком знаходиться лімбічна система. Це майбутнє “серце” емоцій – небезпека, страх, приємність; визначення що важливо для виживання, подолання труднощів і розчарувань – всі рішення приймаються тут. Формуватися лімбічна система починає одразу ПІСЛЯ народження дитини – тобто ця система НЕ входить в базові налаштування.

То як же вона формується? Не будемо тут розглядати генетику та темперамент, залишимо це для наступних статей. В цій ми зупинимось в цілому на лімбічній системі, яку ще називають мозок ссавців – бо така система присутня у всіх тварин, які живуть групами та піклуються про своїх дітей (ремарка для того, або ви зрозуміли на скільки вона важлива для розвитку здорової комунікації, а значить почуття щастя дитини.)

Тож ГОЛОВНЕ правило формування мозку, що визначили нейробіологи на базі тисяч досліджень, загалом звучить так: мозок формується У ВІДПОВІДЬ на його використання. Це означає, що саме задачі які вчиться вирішувати ваша дитина будуть формувати її спосіб мислення. І ще це означає, що якщо задач дитині ніхто давати не буде, то в дитини просто не буде потреби думати, а значить і розвиватися вона буде повільно. Найпростіший приклад з горщиком – якщо дитину до нього не привчати, при цьому просто мовчки все прибирати, вона на горщик ходити і не буде, а навіщо? І так все добре.

Мозок формується У ВІДПОВІДЬ на його використання. Тобто, якщо ви хочете, щоб мозок розвивався, йому треба підкидати різноманітні задачі для вирішення.

Лімбічний мозок – це емоції і він буде активно розвиватися наступні 3 роки життя дитини. Саме ця фізіологічна особливість породила багато маніпуляцій на тему розвитку. Моя улюблена, про те, що до 3х років, навчаючи дитину, наприклад, рахувати ви нібито запускаєте ліву частину мозку, яка пригнічує праву і не дає їй розвиватися 🙂

Розібравшись у фізиці процесу, ви вже розумієте, що до 3х років мова про логіку та причинно-наслідкові звʼязки взагалі не йде. А навчити, в класичному розумінні, дитину абстрактної математики в принципі неможливо в цьому віці (є винятки, але тут зараз не про це). То що ж, виходить вільне виховання рулить і вчити дитину рахувати не треба? В класичному розумінні слова “вчити” – НІ, НЕ ТРЕБА. Але зауважу, що це абсолютно безпечно, як ви вже зрозуміли, бо ні про яке “пригнічення” не йдеться, та, треба розуміти, що таке навчання не буде мати очікуваного ефекту – дитина не здатна вибудовувати зв’язки, бо ця частина мозку ще “спить”.

АЛЕ, давайте знову згадаємо головне правило.

Мозок ссавця існує, щоб приймати рішення, базуючись на емоціях. Це значить, що до 3х років ми допомогаємо формувати дитині саме цю частину. Якщо мозок формується у відповідь, значить з нас питання та задачі. Так як до логіки ще декілька років, ми працюємо з емоціями та пам’яттю. У малюків пам’ять короткострокова, тож те що буде вивчене до 3х років, без постіних повторів, до 7ми забудеться безповоротно. І ви здивуєтеся, але ми вчимо малюків не для того, щоб вони вчилися, як в школі 🙂

Це і є сама велика помилка на якій часто спекулюють псевдоексперти, що виступають за вільне виховання. Коли малюк вчить з вами абетку, це відбувається не для того, щоб він в результаті почав читати в 3 роки (бо точно не почне, в 3 тільки запускаються механізми, які допоможуть сформувати склад).

Результатом цієї взаємодії є формування його лімбічної системи: отримання задоволення від літер (в старшому віці, з великою ймовірність буде любити читати, бо зараз ви привчаєте до того, що це задоволення); прості задачі знайди покажи; тренування мовлення ну і головне він вчиться будувати комунікацію з вами.

На жаль чи на щастя людське дитя не може рости як трава, з ним треба працювати, а не придумувати теорії, бо кожна з тих теорій полегшує ваше життя, але робить складнішим життя вашого малюка.

Виховання дитини – це не про те, щоб вона навчилася читати в 3 роки, а про те, щоб допомогти їй розвиватися емоційно та інтелектуально.

Повторимо тези цієї статті, які важливо пам’ятати:

  • Мозок дитини формується у відповідь на використання.
  • Перші 3 роки життя дитини – це час розвитку емоцій та пам’яті.
  • Виховання дитини – це про те, щоб допомогти їй розвиватися емоційно та інтелектуально.

Не вірте псевдоекспертам, які пропагують вільне виховання. З дитиною треба працювати, давати їй завдання та навчати її.

Любові всім!

Доречі…

Зробіть навчання цікавим! Завантажуйте наші додатки і дивіться, як швидко ваш малюк почне читати.

Літери (iOS)
Літери (Android)
Склади (iOS)
Склади (Android)
Поділіться своєю любов'ю